1 (2)

اسنپ تریپ و نقش آن بر اشتغال‎زایی زنان

اسنپ‎تریپ سامانه‌ای برای‎ رزرو آنلاین هتل و بلیت هواپیما و اتوبوس است که با گسترش فرهنگ سفر آسان، به رونق گردشگری کمک می‎کند.

اخبار شرکت‌ها-  به گزارش خبرگزاری فارس، گردشگری یکی از مهم‌ترین صنایع امروزیست که پس از نفت و خودروسازی، سومین صنعت پر درآمد در جهان به شمار می‎رود.

 امروزه توریسم تنها معطوف به گردشگری تجاری یا فرهنگی و بازدید از مکان‎های تاریخی و باستانی یک شهر یا کشور نیست. در سال‎های اخیر، افراد با عناوین مختلفی به سفر می‎پردازند. گردشگری غذایی، اکوتوریسم، کوله‌گردی (Backpacking) و گردشگری سلامت نمونه‎های جدیدی از گردشگری هستند که می‎توانند به بهبود وضعیت اقتصادی و فرهنگی مردم یک منطقه کمک کنند و در نگاه کلی‎تر، بر اقتصاد یک کشور تاثیر چشمگیری بگذارند.

یکی از مهم‌ترین دغدغه‎های دولت‎ها در تمامی کشورهای جهان، ایجاد اشتغال برای جوانان است. با توجه به آمار بالای جوانان دانش‌آموخته‎ی دانشگاهی در کشورهای مختلف خصوصا در ایران، این دغدغه پررنگ‌تر به نظر می‎رسد. اشتغال، نیروی محرکه‎ی موتور اقتصاد یک کشور است و گردشگری می‎تواند با ایجاد مشاغل مختلف به صورت مستقیم و غیرمستقیم، سرعت رشد آن را بیشتر کند.

طبق آمارهای سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) بین ۶۰ تا ۷۰ درصد کارکنان صنعت توریسم در سراسر جهان را زنان تشکیل می‎دهند. در ایران نیز زنان در بخش‎‎های مختلف گردشگری از خدمات مسافرتی و هتل‎داری گرفته تا تولید و عرضه صنایع‎دستی به فعالیت مشغول هستند. بر اساس آمارهای رسمی، تعداد فعالین زن در بخش گردشگری در ایران حدود ۵۰ درصد است.

نقش اسنپ‎تریپ بر رشد اشتغال زنان

با توجه به آنلاین شدن خدمات مختلف در سال‎های اخیر، آژانس‎های مسافرتی آنلاین (OTAها)
توانستند نقش مهمی در آسان شدن مسیر سفر  مردم ایفا کنند. اسنپ‎تریپ هم یکی از این ابزارهاست که با سرعت بخشیدن به برنامه‎ریزی سفر، کمک می‎کند تا گردشگران بیشتری مسافرت در ایران را تجربه کنند. امکان رزرو آنلاین هتل و خرید بلیت هواپیما و اتوبوس و همچنین معرفی مکان‎های دیدنی شهرها و روستاهای مختلف توسط سرویس اسنپ‎تریپ، سفر به مناطق دور و نزدیک ایران را برای مردم بسیار راحت‎تر کرده‎است.

اسنپ‎تریپ بیش از هزار هتل، هتل آپارتمان و خانه بوم‎گردی را در سراسر ایران پوشش می‎دهد. با جست‌وجوی اسم شهر یا استان موردنظرتان می‎توانید به فهرست کامل هتل‎های آن منطقه دسترسی داشته باشید. امکان فیلتر کردن فهرست هتل‎های پیشنهادی بر اساس پربازدیدترین، بالاترین تخفیف، پرفروش‌ترین، بیشترین و کمترین قیمت، باعث شده کاربران بتوانند هتل مناسب خود را به راحتی انتخاب و رزرو کنند.

امکان خرید آنلاین بلیت هواپیما و اتوبوس از همه خطوط هوایی و پایانه‌های اتوبوس‌رانی از جمله سرویس‎های دیگر این وب‌سایت هستند.  بلاگ سفری اسنپ‌تریپ هم اطلاعات کاملی از مناطق دیدنی، آثار باستانی و طبیعی، کافه‌ها، رستوران‎ها و تفرجگاه‎ها در اختیار شما قرار می‎دهد تا ‎بتوانید با مطالعه مطالب آن، سفرتان را با دید و آگاهی بهتری شروع کنید.

 اسنپ‌تریپ و وب‏سایت‎های مشابه تلاش می‎کنند تا تمرکز گردشگران برای سفر تنها روی چند منطقه خاص نباشد. در سال‎های گذشته، عمده‎ی مقصد افراد برای مسافرت استان‎های اصفهان، شیراز، مشهد یا شهرهای شمالی ایران بود؛ اما امروزه با وجود دسترسی آنلاین به اطلاعات گردشگری تمام استان‎ها، ورود گردشگران به آن مناطق بسیار بیشتر شده است. رشد دو برابری ورود مسافر به استان بوشهر و رشد ۲۰ درصدی آن به استان سیستان و بلوچستان در نوروز ۱۳۹۸ تاییدی بر این موضوع است.

ورود گردشگر به هر منطقه باعث رونق اقتصادی آن ناحیه می‎شود. بنابراین می‎توان گفت OTAهایی نظیر اسنپ‎تریپ به شکل غیرمستقیم بر رشد اشتغال تاثیرگذارند. به طور مثال در سال‎های اخیر، زنان در جنوب کشور توانسته‌اند با تولید صنایع‌دستی و فروش آن به گردشگران داخلی و خارجی، در قدم اول به بهبود جایگاه خود در اجتماع و پس از آن به اقتصاد خانواده، شهر و کشور خود کمک کنند. توانمندسازی زنان در تمام مناطق شهری و روستایی ایران می‎تواند با توسعه صنعت گردشگری، رشد بیشتری داشته باشد؛ خصوصا در روستاهایی که کشاورزی تک محصولی دارند و ساکنان آن در نیمی از سال، شغل درآمدزایی برای انجام دادن نخواهند داشت.

از سوی دیگر، اسنپ‌تریپ توانسته به طور مستقیم نیز برای بیش از ۲۵۰ نفر شغل ایجاد کند. حدود ۵۵ درصد کارمندان    و مدیران اسنپ‎تریپ را زنان تشکیل می‎دهند. این زنان با تکیه بر دانش، توانایی و مهارت‎های خود توانسته‌اند سهم بزرگی در رشد صنعت گردشگری ایران داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>