1456149987287_amin khosroshahi-15-th3

فشارهای آمریکا صدای ظریف را درآورد

وزیرخارجه در نامه به موگرینی: فشار آمریکا به آژانس جهت بازدید از صنایع نظامی و فاش کردن اطلاعات محرمانه ایران نقض برجام است/ آقای ظریف؛ نامه نگاری بس است، اقدام عملی کنید

نیکی هلی همان شخصی است که قبلا نامش برای تصدی پست وزارت خارجه آمریکا مطرح شد اما در نهایت به صندلی های سازمان ملل تکیه زد تا اهداف سیاست خارجی آمریکا را در جایگاهی حقوقی جامه عمل بپوشاند. او اینبار در سفر به وین طرح خطرناکی را مدیریت می کند.
گروه بین الملل – رجانیوز، «امضای کری تضمین است» چندماه بیشتر از این صحبت دکتر ظریف نمی گذرد که حالا «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل برای فشار به آژانس به وین سفر کرده است. سفری که ظریف از آن به عنوان «فشارآمریکا» علیه ایران نام می برد و نسبت به نقض فاحش برجام هشدار می دهد. موضع گیری و واکنشی که بدون مشخص شدن عیار آن در میدان عمل ضربه ای به دیپلماسی فعال آمریکا وارد نمی کند.
به گزارش رجانیوز، نیکی هیلی به عنوان نماینده ایالات متحده به رایزنی ها و فشارهای فراوان روی آورده و در سفر اخیر خود به وین و دیدار با آمانو از فشارها به این آژانس در راستای فاش شدن اطلاعات محرمانه ایران و بازدید از مناطق نظامی ایران به بهانه راستی آزمایی خبر می رسد. نیکی هیلی همان شخصی است که قبلا نامش برای تصدی پست وزارت خارجه آمریکا مطرح شد اما در نهایت به صندلی های سازمان ملل تکیه زد تا اهداف سیاست خارجی آمریکا را در جایگاهی حقوقی جامه عمل بپوشاند.
«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای به «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تحرکات آمریکایی ها پرده برداشت. بسیاری از انتقادات موجود در این نامه را منتقدان برجام قبلا پیش بینی کرده بودند اما بی توجهی به آنها باعث شد تا بار دیگر، تجربه اشتباهات درس آموز شود نه پند و انتقاد خیرخواهان.
ظریف در ابتدای متن خود از دستور کار آمریکا برای فشار بر آژانش و گام «جدید» این کشور علیه کشورمان می نویسد:«هدف از نگارش این نامه جلب توجه شما به گام تازه ایالات متحده در تقابل با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ سال ۲۰۱۵ شورای امنیت سازمان ملل است، که اگر اصلاح نشود، چالشی برای اعتبار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد بود. به طور گسترده گزارش شده که نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل «برای بحث با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد نگرانی‌های دولت ایالات متحده در مورد برنامه هسته‌ای به وین سفر می‌کند» تا «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در ارتباط با پایبندی ایران به توافق، تحت فشار قرار دهد.»
در ادامه ظریف ابراز نگرانی از روند نقض برجام و خیانت آژانس در افشای اطلاعات حساس ایران می کند:« هدفی که به صورت عمومی از این سفر اعلام شده، نگرانی‌هایی جدی در مورد نقض بیش از پیش متن و روح برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ایجاد می‌کند، که این بار در عین حال اعتبار آژانس را نیز که به طور کلی برای نظام منع اشاعه و بالاخص برای برجام، اهمیتی حیاتی دارد، تضعیف می‌کند.»
البته ظریف این اقدام آمریکا در نقض برجام و از بین بردن منافع حداقلی ایران از آن را منحصر به دولت ترامپ نمی داند و ادامه سیاست های دولت قبل در مسیر برجام معرفی می کند:« از زمانی که برجام تحت مذاکره بود، این رویه ثابت آژانس‌ها و نهادهای مختلف ایالات متحده بوده و در دولت کنونی [ایالات متحده] بیش از پیش تشدید شده و در قالب رویکردی شدیدتر و علنی‌تر ادامه یافته است. مانند مکاتبات پیشین من با نماینده عالی [موگرینی]، این امر در مغایرت با روح و متن برجام، به خصوص بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ برجام است.»
وی سپس به لزوم حفظ استقلال عمل آژانس(!) تاکید می کند:«  این سفر، با هدف اعلام‌شده آن، با چندین بند برجام و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با نقش آژانس و ضرورت حفظ استقلال و محافظت از اطلاعات محرمانه‌ای که در اختیار آن قرار می‌گیرد، منطبق نیست.» و به این مهم اشاره می کند که:« هرگونه کمک به رویکرد مخرب دولت ایالات متحده برای تضعیف «اجرای موفق» برجام، یا به اشتراک‌گذاری اطلاعاتی در مورد ایران و فعالیت‌های هسته‌ای‌اش، با طرف‌های ثالث از جمله نماینده حکومت ایالات متحده…. در تطابق با مفاد فوق‌الذکر نخواهد بود.»
به نظر می رسد دیپلماسی ایران باید بیش از نوشتن چندخط نامه به موگرینی و آمانو باشد و با پیگیری روندی فعالانه و با مشارکت روسیه، چین و اتحادیه اروپا موارد این چنینی نقض برجام از جانب آمریکایی ها به صحن شورای امنیت برده شده و خواهان مواضع یکدست علیه اقدامات این کشور شوند.
در ادامه متن کامل نامه ظریف در اختیار مخاطبان قرار داده می شود:
عالیجنابان،
هدف از نگارش این نامه جلب توجه شما به گام تازه ایالات متحده در تقابل با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ سال ۲۰۱۵ شورای امنیت سازمان ملل است، که اگر اصلاح نشود، چالشی برای اعتبار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد بود. به طور گسترده گزارش شده که نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل «برای بحث با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد نگرانی‌های دولت ایالات متحده در مورد برنامه هسته‌ای به وین سفر می‌کند» تا «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در ارتباط با پایبندی ایران به توافق، تحت فشار قرار دهد.»
هرچند مقامات ایالات متحده آزادند که به وین یا هرکجای دیگر سفر کنند و آژانس هم این حق را دارند که افراد مختلف را به حضور بپذیرد، اما هدفی که به صورت عمومی از این سفر اعلام شده، نگرانی‌هایی جدی در مورد نقض بیش از پیش متن و روح برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ایجاد می‌کند، که این بار در عین حال اعتبار آژانس را نیز که به طور کلی برای نظام منع اشاعه و بالاخص برای برجام، اهمیتی حیاتی دارد، تضعیف می‌کند.
از یکسو، این سفر حتی پیش از انجام، به نحوی برنامه‌ریزی و اعلام عمومی شد که با ایجاد عامدانه عدم اطمینان و ابهام بیشتر در مورد پایداری و تداوم آتی برجام در میان دولت‌های دیگر و بخش خصوصی، پیامی ارسال می‌کند که تبعات منفی قابل توجهی برای اجرای موفق برجام دارد. از این منظر، این نمونه‌ای دیگر از “سوء نیت” حکومت ایالات متحده با هدف محدود کردن منافع ایران از توافق است؛ از زمانی که برجام تحت مذاکره بود، این رویه ثابت آژانس‌ها و نهادهای مختلف ایالات متحده بوده و در دولت کنونی [ایالات متحده] بیش از پیش تشدید شده و در قالب رویکردی شدیدتر و علنی‌تر ادامه یافته است. مانند مکاتبات پیشین من با نماینده عالی [موگرینی]، این امر در مغایرت با روح و متن برجام، به خصوص بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ برجام است.
علاوه بر این، این سفر، با هدف اعلام‌شده آن، با چندین بند برجام و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با نقش آژانس و ضرورت حفظ استقلال و محافظت از اطلاعات محرمانه‌ای که در اختیار آن قرار می‌گیرد، منطبق نیست. شورای امنیت سازمان ملل به روشنی بر «نقش ضروری و مستقل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در راستی‌آزمایی پایبندی به توافقنامه‌های پادمانی» تأکید کرده است. متأسفانه، این سفر، با هدف اعلام شده «فشار به آژانس»، عمدتا از سوی جامعه جهانی به عنوان تلاش علنی و آشکار یک عضو دائم شورای امنیت – که آشکارا با برجام مخاصمه داشته و مصمم به تضعیف و نابودی آن است – برای فشار به آژانس و اثرگذاری منفی بر ماهیت حرفه‌ای و بی‌طرفانه کار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اجرای وظایف محوله از سوی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه‌های شورای حکام، برداشت شده و در نتیجه استقلال و اعتبار کار آژانس را تضعیف می‌کند.
لازم به تأکید است که – همانگونه که در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ تصریح شده – آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از «ممانعت از توسعه اقتصادی و فنی ایران» خودداری کرده و «مفاد امنیتی تحت اجرا و حقوق  شخصی» را رعایت کرده و «هر اقدام احتیاطی را که برای محافظت از اسرار بازرگانی، فنی و صنعتی و همچنین اطلاعات محرمانه‌ای که به دست می‌آورد، لازم است، انجام دهد.» هرگونه کمک به رویکرد مخرب دولت ایالات متحده برای تضعیف «اجرای موفق» برجام، یا به اشتراک‌گذاری اطلاعاتی در مورد ایران و فعالیت‌های هسته‌ای‌اش، با طرف‌های ثالث از جمله نماینده حکومت ایالات متحده، فراتر از اطلاعات معمول که مدیر کل در اختیار شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار می‌دهد، در تطابق با مفاد فوق‌الذکر نخواهد بود.
اطمینان دارم که مدیر کل و تیم او، به این سفر و هرگونه تلاش مشابه، با حرفه‌ای‌گری و امانتداری کامل برخورد می‌کند. از نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی درخواست می‌کنم به عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک، این نامه را بین اعضای کمیسیون مشترک توزیع کرده و این موضوع را در دستور کار دیدار آتی کمیسیون برای بررسی بیشتر و اقدام لازم، قرار دهد.
فرصت را برای تجدید احترامات فائقه مغتنم می شمارم.
محمد جواد ظریف
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>